NYSSWA FIRST TEAM ALL-STATE PLAYERS
2016-17
Class AA
Player of the Year-Keith Williams, Sr., Bishop Loughlin-CHSAA  
Savion Lewis, Jr., Half Hollow Hills East-11  
Jose Alvarado, Sr., Christ the King-CHSAA  
Cole Anthon, Soph., Archbishop Molloy-CHSAA
Elijah Buchanan, Sr., Mount St. Michael-CHSAA  
Isaiah Washington, Sr., St. Raymond-CHSAA  
Class A
Player of the Year-Hameir Wright, Sr., Albany Academy-AIS  
James Anozie, Sr., Our Lady of Lourdes-1  
Dom Welch, Sr., Cheektowaga-6  
Kashawn Charles, Sr., Wyandanch-11  
Larry Moreno, Jr., Brooklyn Law & Tech-PSAL  
Jordan Gaitley, Sr., Fordham Prep-CHSAA  
Class B
Player of the Year-James Bouknight, Jr., LaSalle Academy-CHSAA  
Joseph Girard III, Soph., Glens Falls-2  
Davonte Gaines, Jr., Health Sciences-6  
Tilquan Rucker, Sr., South Bronx Prep-PSAL 
Tavien Kemp, Sr., Archbishop Walsh-MMA 
Jordan Dingle, Jr., Lawrence Woodmere-AIS 
Class C
Co-Players of the Year- Tyler Bertram, Jr., Cooperstown-3  
Co-Players of the Year- Gabe Short, Sr., Moravia-4  
Jason Phelps, Sr., Tully-3
Austin Grunder, Sr., Trumansburg-4 
Miles Brown, Soph., Northstar Christian-5  
Willard Anderson, Jr., East-6  
Devin Pope, Jr., Chautauqua Lake-6  
Class D
Co-Players of the Year- Kobe Lufkin, Sr., Argyle-2  
Co-Players of the Year- Dylan Trombley, Jr., Moriah-7  
Tyler Mattison, Sr., Fort Ann-2  
Sam Matteson, Jr., Madison-3  
Ty Lamport, Jr., South Kortright-4 
Garrett Socola, Jr., Prattsburgh-5  
Elliot Bowen, Jr., Ellicottville-6 
2015-16
Class AA 
Player of the Year-Kevin Huerter, Sr., Shenendehowa-2  
Jamel Allen, Sr., Brentwood-11  
Shamorie Pond, Sr., Thomas Jefferson-PSAL 
Jose Alvarado, Jr., Christ the King-CHSAA  
Markquis Nowel, Jr., Bishop Loughlin-CHSAA 
Devonte Green, Sr., Long Island Lutheran-AIS  
Class A 
Co-Players of the Year- Hameir Wright, Jr., Albany Academy-AIS  
Co-Players of the Year- Stafford Truehart, Sr., Canisius-MMA  
Anthony Lamb, Sr., Greece Athena-5  
Dominick Welch, Jr., Cheektowaga-6 
Nick Corbett. Sr., Monsignor Farrell-CHSAA 
Malachi deSousa, Jr., Kennedy Catholic-CHSAA  
Steven Torre, Sr., Kellenberg-CHSAA 
Class B
Player of the Year-Everett Witt, Sr., Collegiate-AIS  
Sean Crowley, Sr., Briarcliff-1  
Joseph Girard, III, Frosh., Glens Falls-2 
Elijah Ramadhan, Sr., Olean-6   
Najee Taylor, Sr., Poly Prep-AIS
Takal Molson, Sr., Lancaster St. Mary's-MMA  
Class C
Player of the Year-Gary Foster, Sr., Middle College-6  
Tyler Bertram, Soph., Cooperstown-3  
Austin Grunder, Jr., Trumansburg-4  
Jared Lyon, Sr., Moravia-4 
Bryan Harrell, Jr. Early College-5 
JoJo Staton. Sr., Middle College-6  
Class D
Player of the Year-Terry Nichols, Sr., New York Mills-3  
Tyler Mattison, Jr., Fort Ann-2  
Ryan Schmadel, Sr., Oriskany-3  
Ty Lamport, Jr., South Kortright-4 
Elliot Bowen, Soph., Ellicottville-6  
Adam Jaquish, Sr., Moriah-7  
2014-15
Class AA
Player of the Year-Jessie Govan, Sr., Wings Academy-PSAL 
Jamel Allen, Jr., Brentwood-11 
Desure Buie, Sr., Wings Academy-PSAL  
Rawle Alkins, Jr., Christ the King-CHSAA  
Ty Jerome, Jr., Iona Prep-CHSAA  
Devonte Green, Jr., Long Island Lutheran-AIS  
Class A
Co-Players of the Year- Joe Cremo, Sr., Scotia-Glenville-2  
Co-Players of the Year- LaTerrance Reed, Sr., Canisius-MMA  
Elijah Hughe, Jr., Kennedy Catholic-CHSAA 
Rickey McGill, Sr., Spring Valley-1  
Anthony Lamb, Jr., Greece Athena-5  
Jeff Redband, Sr., Batavia-5  
Nakye Sanders, Sr., Tottenville-PSAL  
Class B
Player of the Year-Jordan Roland, Sr., Westhill-3 
Jamil Gambari, Sr., Woodlands-1  
DeVante Hagins, Sr., Leadership Academy-5  
Percy Bryant, Sr., East-6  
Kinnon LaRose, Sr., Ogdensburg Free Academy-10  
Jordan Nwora, Jr., Park-MMA  
Class C
Player of the Year-Joel Wincowski, Sr., Lake George-2
Peter Hoffman, Sr., Haldane-1  
John Rooney, Sr., Hoosic Valley-2  
Zach Sawyer, Sr., Waterville-3  
Darius Garvin, Sr., Notre Dame-4  
Bill Brooks, Sr., Silver Creek-6  
Class D
Player of the Year-Charles Manning, Jr. Bridgehampton-11 
Terry Nichols, Jr., New York Mills-3  
Peyton Griffiths, Sr., Milford-4  
Xavier Maye, Sr., International Prep-6  
Adam Jaquish, Jr., Moriah-7  
Josh Lamison, Jr., Bridgehampton-11  
2013-14
Class AA
Player of the Year-Isaiah Whitehead, Sr., Abraham Lincoln-PSAL 
Sterling Taplin, Sr., Williamsville North-6 
Jessie Govan, Jr., Wings Academy-PSAL 
Nakye Sanders, Jr., Tottenville-PSAL 
Khadeen Carrington, Sr., Bishop Loughlin-CHSAA  
Glenn Sanabria, Sr., St. Peter's-CHSAA 
Class A
Player of the Year-Joe Cremo, Jr., Scotia-Glenville-2 
Kevin Degnan, Sr., Pearl River-1 
Dontay Caruthers, Sr., Rochester East-5 
Samson Usilo, Sr., Nazareth-CHSAA  
Kevin Crockett, Sr., Xavier-CHSAA  
Donte Williams, Sr., Bishop Timon-MMA  
Class B
Player of the Year-Jordan Roland, Jr., Westhill-3
Jamil Gambari, Jr., Woodlands-1  
Michael Sutton, Sr., Norwich-4  
Devante Hagins, Jr., Rochester Leadership Academy-5  
Wil Bathurst, Sr., Olean-6 
Christopher Benjamin, Sr., Brooklyn Community A&M-PSAL 
Class C
Player of the Year-John Rooney, Jr., Hoosic Valley-2 
Peter Hoffman, Jr., Haldane-1  
Mike Pierre, Sr., Hoosic Valley-2 
Joel Wincowski, Jr., Lake George-2 
Kam DiSanto, Sr., Clyde-Savannah-5 
Bri'an Brown, Sr., Middle Early College-6 
Class D
Player of the Year-Nick Comenale, Sr., New York Mills-3  
Tad Jones, Sr., Hartford-2  
Troy Wilson, Sr., Lyme-3  
Tim McCulley, Sr., Batavia Notre Dame-5  
Dylan Price, Sr., Jasper-Troupsburg-5 
Dino Cleadon, Sr., Coleman Catholic-9  
2012-13
Class AA
Player of the Year-Jon Severe, Sr., Christ the King-CHSAA 
Joe Clarke, Sr., New Rochelle-1 
Luke Petrasek, Sr., Northport-11 
Isaiah Whitehead, Jr., Abraham Lincoln-PSAL 
Josh James, Sr., Archbishop Stepinac-CHSAA 
Kentan Facey, Sr., Long Island Lutheran-AIS 
Class A
Player of the Year-Adam Weir, Sr., MMA
Marcus Morris, Sr., McKinley-6 
Stan Buczek, Sr., Burke Catholic-9 
Osa Izevbuwa, Sr., McKee/Staten Island Tech-PSAL 
Dupree McBrayer, Jr., Springfield Gardens-PSAL 
Samson Usilo, Jr., Nazareth-CHSAA 
Class B
Player of the Year-Eric Paschall, Jr., Dobbs Ferry-1 
Jordan Gleason, Sr., Watervliet-2 
Wil Bathurst, Jr., Olean-6 
Fernando Vasquez, Sr., Babylon-11 
Corey Morgan, Sr., Fannie Lou Hamer-PSAL 
John Dewey, Sr., Monsignor Scanlan-CHSAA 
Class C
Player of the Year-Joel Wincowski, Soph., Lake George-2 
Carson Murphy, Sr., Mohawk-3 
Dylan Powers, Sr., Moravia-4 
Jared Thornton, Sr., Notre Dame-5 
Zed Williams, Sr., Silver Creek-6 
Justin Cooper, Sr., Pine Plains-9 
Class D
Player of the Year-Joey Lufkin, Sr., Argyle-2 
Rajien Griffin, Jr., Martin Luther King-1 
Nick Comenale, Jr., New York Mills-3 
Troy Wilson, Jr., Lyme-3 
Chris Davidson, Sr., C.G. Finney-5 
Jason Hopson, Sr., Bridgehampton-11 
2011-12
Class AA
Player of the Year-Omar Calhoun, Sr., Christ the King-CHSAA 
Leroy Fludd, Sr., Boys & Girls-PSAL 
Malik Gill, Sr., Mount St. Michael-CHSAA 
Isaiah Cousins, Sr., Mount Vernon-1 
Daniel Dingle, Sr., St. Raymond-CHSAA 
Thaddeus Hall, Sr., Thomas Jefferson-PSAL 
Class A
Player of the Year-Dajuan Coleman, Sr., Jamesville-DeWitt-3 
Chinonso Obokoh, Jr., Bishop Kearney-5 
Stan Wier, Sr., East Aurora-6 
Lucas Woodhouse, Sr., Harborfields-11 
Tyler Cavanaugh, Sr., Jamesville-DeWitt-3 
Pat Peterson, Sr., Tappan Zee-1 
Class B
Co-Players of the Year- Connor Huff, Sr., Collegiate-AIS 
Co-Players of the Year- Ryan Frankel, Sr., Collegiate-AIS 
Tyler Sayre, Sr., Albertus Magnus-1 
Ryan Whelpley, Sr., Archbishop Walsh-CHSAA/6 
Zach Rufer, Sr., Burke Catholic-9 
Collin Stewart, Sr., Mekeel Christian-2 
Jordan Washington, Jr., Pathways Prep-PSAL 
Class C
Player of the Year-Sky Williams, Sr., Tuckahoe-1 
Ryan Owens, Sr., Letchworth-5 
Jordan McBride, Sr., Mechanicville-2 
Carson Murphy, Jr., Mohawk-3 
Aaron Frasier, Sr., MST Prep-Seneca-6 
Cordell Torres, Sr., OTC Middle College-6 
Class D
Player of the Year-Zach D'Alessandro, Sr., Sackets Harbor-3 
Joey Lufkin, Jr., Argyle-2 
Mike Boyea, Sr., Chateaugay-10 
Matt Welch, Sr., New York Mills-3 
Jared Thornton, Jr., Notre Dame-5 
Nick Lenart, Sr., Panama-6 
2010-11
Class AA
Player of the Year-Jabarie Hinds, Sr., Mount Vernon-1
Tavon Sledge, Sr., Half Hollow Hills West-11 
Omar Calhoun, Jr., Christ the King-CHSAA 
Jermaine Sanders, Sr., Rice-CHSAA 
Shaquille Stokes, Sr., Abraham Lincoln-PSAL 
Mike Taylor, Sr., Boys & Girls-PSAL 
Class A
Player of the Year-Achraf Yacoubou, Sr., Long Island Lutheran-AIS
Dajuan Coleman, Jr., Jamesville-DeWitt-3 
Chauvaugh Lewis, Sr., St. Mary's LI-CHSAA 
Conroy Baltimore, Sr., Archbishop Stepinac-CHSAA 
Pete Aguilar, Sr., Mount St. Michael-CHSAA 
Bryan Smith, Sr., Midwood-PSAL 
Class B
Player of the Year-Kevin Punter, Sr., New Rochelle Salesian-CHSAA
Zach Adams, Sr., Potsdam-10 
Jordan Washington, Soph., Pathways Prep-PSAL 
Jason Alleyne, Sr., New Rochelle Salesian-CHSAA
Connor Huff, Jr., Collegiate-AIS 
Zach Rufer, Jr., Burke Catholic-9 
Class C
Player of the Year-Chris Holland, Sr., I-Prep at Grover Cleveland-6
Connor Caldwell, Sr., Immaculate Heart-3 
Dantre Langhorne, Sr., Greenport-11 
David Oliver, Sr., S.S. Seward-9 
Jackson Zuvic, Sr., Haldane-1 
Ahmet Tunali, Sr., Academy of Science-3 
Class D
Player of the Year-Fred Russ, Sr., New York Mills-3 
Matt Dean, Sr., Fillmore-5 
Jamell Johnson, Sr., C.G. Finney-5 
Dayvon Felder, Sr., Biondi Education Center-1 
Matt Welch, Jr., New York Mills-3 
Chris Chatelain, Sr., Coleman Catholic-9 
2009-10
Class AA
Player of the Year-Tobias Harris, Sr., Half Hollow Hills West-11 
Jayvaughn Pinkston, Sr., Bishop Loughlin-CHSAA 
Jeffrey Short, Sr., John F. Kennedy-PSAL 
Jabarie Hinds, Jr., Mount Vernon-1 
Mike McLeod, Sr., Newburgh Free Academy-9 
Kadeem Jack, Sr.,  Rice-CHSAA 
Class A
Player of the Year-Will Regan, Sr., Nichols-MMA
Dajuan Coleman, Soph., Jamesville-DeWitt-3 
Javon McCrea, Sr., Newark-5 
Achraf Yacoubou, Jr., Long Island Lutheran-AIS 
Daquan Brickhouse, Sr., Peekskill-1 
Brian Voelkel, Sr., Iona Prep-CHSAA 
Class B
Player of the Year-Will Bartlett, Collegiate-AIS 
Dan Ross, Sr., Westhill-3 
Gene Bouyer, Sr., Ogdensburg Free Academy-10 
Andrew Hoy, Jr., Batavia-5 
David Samuels, Sr., Blessed Sacrament-CHSAA 
Zach Adams, Jr., Potsdam-10 
Class C
Player of the Year-Darale Young, Sr., OTC Middle College-6 
Jared Suderly, Sr., West Canada Valley-3 
Pat Mott, Sr., Moravia-4 
Justin Stokes, Sr., OTC Middle College-6 
Kevin McMahon, Sr., Hoosick Falls-2 
James Jensen, Sr., Valhalla-1 
Class D
Player of the Year-Chris Secky, Sr., Maple Grove-6 
Fred Russ, Jr., New York Mills-3 
Rashawn Herrington, Sr., South Kortright-4 
Jake Palmer, Sr., Coleman Catholic-9 
Brennan Thurber, Sr., Jasper-Troupsburg-5 
Dantre Langhorne, Jr., Greenport-11 
2008-09
Class AA
Player of the Year-Lance Stephenson, Sr., Abraham Lincoln-PSAL
Kelvin Agee, Sr., Niagara Falls-6
Sean Johnson, Sr., Christ The King-CHSAA
Sherrod Wright, Sr., Mount Vernon-1
Dane Miller, Sr., Rush-Henrietta-5
Class A
Co-Players of the Year-Brandon Triche, Sr., Jamesville-DeWitt-3
Co-Players of the Year-Tobias Harris, Jr., Long Island Lutheran-AIS
Daquan Brickhouse, Jr., Peekskill-1
Chazz Williams, Sr., Bishop Ford-PSAL
Ralph Watts, Sr., Peekskill-1
Class B
Player of the Year-Will Bartlett, Jr., Collegiate-AIS
Gene Boyer, Jr., Ogdensburg Free Academy-10
Steve Edwards, Sr., Robert Wagner-PSAL
Roderick Gray, Jr., Bishop Kearney-5
Devin Karch, Sr., Locust Valley-8
Class C
Player of the Year-Dan Banach, Sr., Avon-5
Trent Tibbets, Sr., Maple Hill-2
John Nielson, Sr., Port Jefferson-11
Jon Benjamin, Sr., Harley Allendale-Columbia-5
John Housel, Sr., Avon-5
Class D
Co-Players of the Year-Ryan Creighton, Sr., Greenport-11
Co-Players of the Year-Chris Secky, Jr., Maple Grove-6
Kevin Francis, Sr., Batavia Notre Dame-5
Tom Coloney, Sr., Harrisville-10
Wally Sorenson, Sr., Greenport-11
2007-08
Class AA
Player of the Year-Sylven Landesberg, Sr., Holy Cross-CHSAA
Lance Stephenson, Jr., Abraham Lincoln-PSAL
Kemba Walker, Sr., Rice-CHSAA
Kevin Jones, Sr., Mount Vernon-1
Ryan Pearson, Sr. Christ The King-CHSAA
Class A
Player of the Year-Brandon Triche, Jr., Jamesville-DeWitt-3
Chazz Williams, Jr., Bishop Ford-PSAL
Mike Russell, Sr., East Hampton-11
Tony Taylor., Sr., Archbishop Stepinac-1
Mookie Jones, Sr., Peekskill-1
Class B
Player of the Year-Mike Nelson, Sr., Collegiate-AIS
Justin Newton, Sr., Poly Prep-AIS
Rob Ptacek, Sr., Bayport-Blue Point-11
Sam Moore, Sr., Olean-6
Jharred Hall, Sr., Blessed Sacrament-CHSAA
Class C
Player of the Year-Chris Secky, Soph., Maple Grove-6
Robert Johnson, Sr., Tuckahoe-1
Sean Michele, Sr., East Rochester-5
Tom Secky, Sr., Maple Grove-6
Latavius Murray, Sr., Onondaga-3
Class D
Player of the Year-Ryan Creighton, Jr., Greenport-11
Bryant Winans, Sr., Afton-4
Wade Fuller, Sr., Prattsburgh-5
Brad Dumont, Sr., Chateaugay-10
Jaanai Beckford, Sr., Northstar Christian-5
2006-07
Class AA
Co-Players of the Year-Jonny Flynn, Sr., Niagara Falls-6
Co-Players of the Year-Michael Coburn, Sr., Mount Vernon-1
Talor Battle, Sr., Bishop Maginn-2
Nathaniel Lester, Sr., Canarsie-NYC
Lance Stephenson, Soph., Abraham Lincoln-NYC
Class A
Player of the Year-Mookie Jones, Jr., Peekskill-1
Prentice Small, Sr., St. John the Baptist-CHSAA
Jimmer Fredette, Sr., Glens Falls-2
Melquin Bolding, Jr., Archbishop Stepinac-CHSAA
Kevin Roth, Sr., St. Francis of Athol Springs-CHSAA
Class B
Co-Players of the Year-Craig Wilson, Sr., Malverne-8
Co-Players of the Year-Greg Lott, Sr., Malverne-8
Chris Barber, Sr., Wyandanch-11
Marcus Rivers, Sr., Lackawanna-6
Todd Mills, Sr., Global Studies-PSAL
Class C
Player of the Year-Andy Foote, Sr., Sidney-4
Will Cornett, Sr., Campbell-Savona-5
Darrin Martindale, Sr., Sidney-4
Latavius Murray, Jr., Onondaga-3
Cody Troutman, Sr., Pine Valley-6
Class D
Player of the Year-Andy Marchand, Sr., C.G. Finney-5
Dan Toombs, Sr., Davenport-4
Ryan Creighton, Soph., Greenport-11
Dan Heisey, Sr., Whitesville-5
Cody Lawson. Sr., Poland-3
2005-06
Class AA
Player of the Year-Jonathan Mitchell, Sr., Mount Vernon-1
Jonny Flynn, Jr., Niagara Falls-6
Edgar Sosa, Sr., Rice-NYC
Malcolm Grant, Sr., Paul Robeson-NYC
Curtis Kelly, Sr., Rice-NYC
Class A
Player of the Year-Tyrone Nash, Sr., Lawrence-Woodmere-AIS
Jimmer Fredette, Jr., Glens Falls-2
Mookie Jones, Soph., Peekskill-1
Greg Nero, Sr., Red Hook-9
Alejo Rodriguez, Sr., Mount St. Michael-NYC
Class B
Player of the Year-Lesean Braxton, Sr., Lackawanna-6
Anthony Hall, Sr., Palmyra-Macedon-5
Darren Lewis, Sr., Global Studies-PSAL
Tyrell Thompson, Sr., Somers JFK-1
Greg Logins, Sr., Sodus-5
Class C
Co-Players of the Year-Mike Newman, Sr., Campbell-Savona-5
Co-Players of the Year-Will Cornett, Jr., Campbell-Savona-5
Cody Daigle, Sr., Stillwater-2
Ben Kopp, Sr., Franklinville-6
Aaron Hall, Sr., Faith Heritage-3
Class D
Player of the Year-Andy Marchand, Jr., C.G. Finney-5
Chris Verosky, Sr., C.G. Finney-5
Manny Lopez, Sr., Martin Luther King-1
Cameron Maziejka, Sr., Fort Edward-2
Eric Mingo, Sr., Martin Luther King-1
2004-05
Class AA
Player of the Year-Paul Harris, Sr., Niagara Falls-6
Greg Paulus, Sr., Syracuse CBA-3
Lavance Fields, Sr., Xaverian-NYC 
Danny Green, Sr., St. Mary's LI-CHSAA
Geoff McDermott, Sr., New Rochelle-1 
Class A
Player of the Year-Kyle McAlarney, Sr., Moore Catholic-NYC
Andy Rautins, Sr., Jamesville-DeWitt-3 
Randy Wilson, Sr., Peekskill-1
Jabari Edwards, Jr., Poly Prep-NYC
Tom Leszczynski, Sr., St. Anthony-CHSAA
Class B
Player of the Year-Ray Blackburn, Sr., Lackawanna-6
Anthony Hall, Jr., Palmyra-Macedon-5
Joe McBride, Jr., Regis-NYC
Tyrell Thompson, Jr., Somers JFK-1
Mike McDonough, Sr., Ogdensburg Free Academy-10
Class C
Player of the Year-Robert McDowell, Sr., Sodus-5
Cooper Stroman, Sr., Faith Heritage-3
John Papincak, Sr., Maple Grove-6
Brendan Graney, Sr., Ticonderoga-7
Keith Esch, Sr., Lake George-2
Class D
Player of the Year-Cameron Maziejka, Jr., Fort Edward-2
Joe Hoyt, Sr., Seward-9
Chris Evangelista, Sr., Shelter Island-11
Erik Mingo, Jr., Martin Luther King-1
Josh Delfino, Sr., Newfield-4
2003-04
Class AA
Player of the Year-Sebastian Telfair, Sr., Abraham Lincoln-NYC
Jeremy Black, Sr., Jamesville-DeWitt-3
G-C.J. Lee, Sr., Pittsford Sutherland-5
Kyle McIlarney, Jr., Moore Catholic-NYC
Taj Finger, Sr., Fox Lane-1
Class A
Player of the Year-A.J. Price, Sr., Amityville-11
Josh Wright, Sr., Utica Proctor-3
Sundiata Caines, Sr., Archbishop Molloy-NYC
Dexter Cray, Sr., Mount Vernon-1
Gavin Grant, Sr., St. Raymond-NYC
Andray Blatche, Sr., Syracuse Henninger-3
Class B
Player of the Year-Peter Courtney, Sr., Somers JFK-1
Ray Blackburn, Jr., Lackawanna-6
Robert Dominiak, Sr., Birch-Wathen-Lenox-NYC
Cory Carson, Sr., Schuylerville-2
Darrell Wonge, Sr., Malverne-8
Class C
Player of the Year-Tom Wethington, Sr., Blind Brook-1
Marques Williams, Sr., Harley-Allendale-Columbia-5
Keith Esch, Jr., Lake George-2
Dan Hardy, Jr., Tully-3
Nick Casillo, Sr., Lancaster St. Mary's-MMA
Class D
Player of the Year-Mike McDuffie, Sr., Alexander Hamilton-1
Joe Hoyt, Jr., Seward-9
Jim Redd, Sr., Alexander Hamilton-1
Zach Coleman, Jr., Whitesville-5
Brandon Burke, Sr., Poland-3
2002-03
Class A
Player of the Year-Sebastian Telfair, Jr., Abraham Lincoln-NYC
Tyler Relph. Sr., McQuaid-5
Chris Taft, Sr., Xaverian-NYC
Louie McCroskey, Sr., St. Raymond-NYC
Shagari Alleyne, Sr., Rice-NYC
Class B
Player of the Year-A.J. Price, Jr., Amityville-11
Mike Van Schaick, Sr., Glens Falls-2
Dan Nawrocki, Sr., Chaminade-CHSAA
Son Juan Tyson, Sr., Buffalo Traditional-6
Kenny Jones, Sr., Wyandanch-11
Class C
Player of the Year-Micole Parker, Sr., Buffalo City Honors-6
Erik Roberson, Sr., Buffalo City Honors-6
Kyle Neptune, Sr., Brooklyn Friends-NYC
Jamal Webb, Sr., Tuckahoe-1
George Skrelja, Sr., Hastings-1
Class D
Player of the Year-Michael Hoyt, Sr., Seward-9
Mike Fernandez, Sr., Moriah-7
Greg Cerillo, Sr., Faith Academy-AIS
Steve Metzler, Sr., New York Mills-3
Kevin Stark, Sr., Ellicottville-6
2001-02
Class A
Co-Players of the Year-Curtis Sumpter, Sr., Bishop Loughlin-NYC
Co-Players of the Year-Chris Turner, Sr., Syracuse Henninger-3
Sebastian Telfair, Soph., Abraham Lincoln-NYC
Gary Ervin, Sr., Paul Robeson-NYC
Shagari Alleyne, Jr., Rice-NYC
Class B
Player of the Year-Jason Fraser, Sr., Amityville-11
Rashard Turner, Sr., Peekskill-1
Donnie McGrath, Sr., Somers JFK-1
Mamadou Diakhate, Jr., St. Mary's LI-CHSAA
Tim Doyle, Sr., St. Dominic-CHSAA
Class C
Player of the Year-Jason Stein, Sr., Blind Brook-1
Carl Benn, Sr., Lawrence-Woodmere
Bill Dodson, Sr., Trevor Day-NYC
Michael Beal, Sr., Collegiate-NYC
Jacob Clark, Sr., Port Jefferson-11
Class D
Player of the Year-Ryan Nellenback, Sr., Faith Heritage-3
Gerald Crenshaw, Sr., Greenport-11
Michael Hoyt, Jr., Seward-9
Kevin Reed, Sr., Downsville-4
Sam Dola, Jr., St. Johnsville-2
2000-01
Class A
Player of the Year-Julius Hodge, Sr., St, Raymond-NYC
Ben Gordon, Sr., Mount Vernon-1
Chris McRae, Sr., St. Raymond-NYC
Jason McKrieth, Sr., Schenectady-2
Craig Forth, Sr., Columbia-2
Class B
Player of the Year-Tristan Smith, Sr., Amityville-11
Donnie McGrath, Jr., Somers JFK-1
Corey Herring, Sr., Buffalo Bishop Timon-CHSAA
Charles Comerford, Sr., Buffalo Bishop Timon-CHSAA
Jason Fraser, Jr., Amityville-11
Class C
Player of the Year-Daryl Jacobs, Sr., Buffalo Traditional-6
Michael Graham, Sr., Sidney-4
Terry George, Sr., Buffalo Traditional-6
Kyl Jones, Sr., Pleasantville-1
Michael Beal, Jr., Collegiate-NYC
Class D
Player of the Year-Jeff Weaver, Sr., Batavia Notre Dame-5
Gerald Crenshaw, Jr., Greenport-11
Daryl Fishburne, Sr., Bridgehampton-11
Greg Anderson, Sr., Haldane-1
Colin Ray, Sr., Hamilton-3
1999-2000
Class A
Player of the Year-Ben Gordon, Jr., Mount Vernon-1
Andre Barrett, Sr., Rice-NYC
Omar Cook, Sr., Christ The King-NYC
Peter Mulligan, Sr., St. Raymond-NYC
Andre Sweet, Sr., Rice-NYC
Class B
Player of the Year-Joel Suarez, Sr., St. Mary's LI-CHSAA
Taliek Brown, Sr., St. John Prep-NYC
Courtney Pritchard, Sr., Southampton-11
Julius Page, Sr., Buffalo Turner-Carroll-6
Bill Kretz, Sr., Amityville-11
Class C
Player of the Year-Andre Logan, Sr., Poly Prep-NYC
Tamien Trent, Sr., Center Moriches-11
Peter Sculco, Sr., Horace Mann-NYC
Greg Muller, Sr., Croton-Harmon-1
Daryl Jacobs, Jr., Buffalo Traditional-6
Class D
Player of the Year-Luke Graham, Sr., Hamilton-3
Jason Hargrove, Sr., Buffalo Traditional-6
Jeff DiMeo, Sr., Oriskany-3
Josh Courtney, Sr., Sherman-6
Billy Etu, Sr., Heatly-2
1998-99
Class A
Player of the Year-Ken Satterfield, Sr., Rice-NYC
Omar Cook, Jr., Christ The King-NYC
Majestic Mapp, Sr., St, Raymond-NYC
Lionel Chalmers, Sr., Albany-2
Drew Nicholas, Sr., Long Island Lutheran-AIS
Class B
Player of the Year-Leonard Stokes, Sr., Buffalo Turner-Carroll-6
Joel Suarez, Jr., St. Mary's LI-CHSAA
Eric Siegrist, Sr., Spackenkill-9
Courtney Pritchard, Jr., Southampton-11
Brian Werner, Sr., Chaminade-CHSAA
Class C
Player of the Year-Toby Foster, Sr., Candor-4
Kevin Yanni, Sr., Watervliet-2
Lamont Clanton, Sr., New Rochelle Salesian-CHSAA
Andwele Murray, Sr., Lawrence Woodmere-AIS
Andre Logan, Jr., Poly Prep-NYC
Class D
Player of the Year-Alpha White, Sr., Fort Ann-2
Ronnie White, Sr., Bridgehampton-11
Jeff Robbins, Sr., Sackets Harbor-3
Nick Panepinto, Sr., Niagara Catholic-MMA
Tyson Siegler, Sr., Millbrook-9
1997-98
Class A
Player of the Year-Anthony Grover, Sr., Rice-NYC
Willie Deane, Sr., Schenectady-2
Vohn Hunter, Sr., St. Raymond-NYC
Brian Brown, Sr., Bishop Loughlin-NYC
Clifford Strong, Sr., Bishop Loughlin-NYC
Class B
Co-Players of the Year-Dale Menendez, Sr., Westhampton-11
Co-Players of the Year-Jermaine Hollman, Sr., Westhampton-11
Sean Kennedy, Sr., St. Dominic-CHSAA
Scott Ungerer, Sr., Syracuse Westhill-3
Justin Jackette, Sr., Iona Prep-CHSAA
Class C
Co-Players of the Year-Leonard Stokes, Jr., Buffalo Turner-Carroll-6
Co-Players of the Year-Desmond Herod, Sr., Adelphi Academy-NYC
Brian Foley, Sr., Regis-NYC
Vedad Osmanovic, Sr., Dwight-NYC
Jason Dorsey, Sr., Sidney-4
Class D
Player of the Year-Maurice Manning, Sr., Bridgehampton-11
Derek Butler, Sr., Jasper-Troupsburg-5
Byron Perry, Sr., Bishop Grimes-3
Ron White, Jr., Bridgehampton-11
Toby Foster, Jr., Candor-4
1996-97
Class A
Player of the Year-Ron Artest, Sr., LaSalle- NYC
Allen Griffin, Sr., Paul Robeson- NYC
Erik Barkley, Sr., Christ The King- NYC
Reggie Jessie, Sr., Bishop Loughlin-NYC
Maurice Brown, Sr., Syracuse Henninger-3
Class B
Player of the Year-Elton Brand, Sr., Peekskill-1
Scott Knapp, Sr., Vernon-Verona-Sherrill-3
Maurice Carlton, Sr., Poughkeepsie-1
Jim Moran, Sr., St. Dominic-CHSAA
Jamie Nero, Sr., Red Hook-9
Class C
Player of the Year-Jeremy Logan, Sr., New Rochelle Salesian-CHSAA
Tim Hummel, Sr., Burke Catholic-9
Jeff Segar, Sr., Syracuse CBA-3
Collier Srayton, Sr., Lyons-5
Ian McGinniss, Sr., Collegiate-NYC
Class D
Player of the Year-Maurice Manning, Jr., Bridgehampton-11
Lafone Roberson, Sr., Sugar Loaf-9
Mike Redick, Sr., Batavia Notre Dame-5
Ryan Kelly, Sr., Richfield Springs-3
Andy Bush, Sr., Olean Walsh
1995-96
Class A
Player of the Year-Lamar Odom, Jr., Christ The King- NYC
Tim Winn, Sr., Niagara LaSalle-6
Willie Dersch, Sr., Holy Cross-NYC
Ramel Lloyd, Sr., Cardinal Hayes-NYC
Vassil Evtimov, Sr., Long Island Lutheran-AIS
Class B
Player of the Year-Elton Brand, Jr., Peekskill-1
Jarrett Lockhart, Sr., Mount St. Michael- NYC
Jason Hernandez, Sr., St. Dominic- CHSAA
Trent Jackson Jr., Sr., Rochester Franklin-5
Corey Osinski, Sr., Schalmont-2
Class C
Player of the Year-Damien Foster, Sr., Buffalo Traditional-6
Jason Rowe, Sr., Buffalo Traditional-6
Jason Stojkovic, Sr., Collegiate-NYC
Malik Campbell, Sr., Buffalo Turner-Carroll-6
Damon Reed, Sr., Trumansburg-4
Class D
Player of the Year-Chris Moore, Sr., Buffalo Park School-MMA
Terrell Hopson, Sr., Bridgehampton-11
Maurice Manning., Soph., Bridgehampton-11
Will Davidson, Sr., West Canada-3
Mark Wadams, Sr., Batavia Notre Dame-5
1994-95
Class A
Player of the Year-Stephon Marbury, Sr., Lincoln-NYC
Shammgod Wells, Sr., LaSalle-NYC
Scharlton Clarke, Sr., St. Raymond-NYC
Willie Dersch, Jr., Holy Cross-NYC
Gary Saunders, Sr., Rice-NYC
Class B
Player of the Year-Ryan Blackwell, Sr., Pittsford Sutherland-5
Jarrett Lockhart, Jr., Mount St. Michael-NYC
Stan Martin, Sr., Westbury-8
Antoni Wyche, Sr., Bishop Gibbons-2
Larry Abney, Sr., Nyack-1
Class C
Player of the Year-Wally Szczerbiak, Sr., Cold Spring Harbor-8
Jim Pieri, Sr., Buffalo Nichols-MMA
Bunmi Samuel, Sr., Dalton School-NYC
Jason Rowe, Jr., Buffalo Traditional-6
Malik Campbell, Jr., Buffalo Turner-Carroll-6
Class D
Player of the Year-Mark Blount, Sr., Dobbs Ferry-1
Tom Drumm, Sr., Syracuse Bishop Grimes-3
Kurt Cummings, Sr., Maple Grove-6
Alex Oquendo, Sr., Sugar Loaf-9
Shaun Redman, Sr., Fillmore-5
1993-94
Class A
Player of the Year-Felipe Lopez, Sr., Rice-NYC
Kareem Reid, Sr., St. Raymond-NYC
Stephon Marbury, Jr., Abraham Lincoln-NYC
Eduardo Cota, Sr., Tilden-NYC
Bob Hodgson, Sr., William Floyd-11
Class B
Player of the Year-Zendon Hamilton, Sr., Sewanhaka-8
Mike Henry, Sr., Fredonia-6
Keith Moyer, Sr., Central Square-3
Ryan Blackwell, Jr., Pittsford Sutherland-5
Bob Lazor, Sr., Norwich-4
Class C
Player of the Year-Ryan Cochrane, Jr., Cardinal O'Hara-6
Bob Markel, Sr., Mynderse-5
Mike Kuehns, Sr., St. Joe by the Sea-NYC
Kaseem Sinceno, Sr., Liberty-9
Mike Reed, Sr., Trumansburg-4
Class D
Player of the Year-Adonal Foyle, Sr., Hamilton-3
Wes Smith, Sr., Clyde-Savannah-5
Carter Perryman, Sr., Tuckahoe-1
Marius Janulis, Sr., Prattsburgh-5
Ed Costanza, Sr., Day School-NYC
1992-93
Class A
Player of the Year-Felipe Lopez, Jr., Rice-NYC
Kareen Reid, Jr., St. Raymond-NYC
Stephon Marberry, Soph., Lincoln-NYC
Carlos Bradberry, Sr., Niagara Falls LaSalle-6
Selden Jefferson, Sr., Bishop Loughlin-NYC
Class B
Player of the Year-Bob Lazor, Jr., Norwich-4
Jeff Muszynski, Sr., Buffalo St. Joe-6
Chris Watson, Sr., White Plains Stepinac-1
Charles Gelatt, Sr., Chenango Valley-4
Zendon Hamilton, Jr., Sewanhaka-8
Class C
Player of the Year-Danya Abrams, Sr., Hackley School-1
Corey Green, Sr., Whitney Point-4
Dom Fruscio, Sr., Watervliet-2
Bill Black, Sr., Regis-NYC
Brad Cirino, Sr., Wheatley-8
Class D
Player of the Year-Adonal Foyle, Jr., Hamilton-3
Wes Smith, Jr., Clyde-Savannah-5
Allen Johnson, Sr., Clyde-Savannah-5
Ray Toomer, Sr., York Prep-NYC
Rob Baldwin, Sr., Keshequa-5
1991-92
Class A
Player of the Year-John Wallace, Sr., Greece Athena-5
Maurice Brown, Sr., Grady-NYC
Michael Brown, Sr., Cicero-North Syracuse-3
Robert Blackwell, Sr., Bishop Ford-NYC
Felipe Lopez, Soph., Rice-NYC
Class B
Player of the Year-Eric Eberz, Sr., Buffalo St. Joeseph's-MMA
Raul Hagins, Sr., Rochester Wilson-5
Joe Joyner, Sr., Amityville-11
Dan Drews, Sr., Palmyra-Macedon-5
Zendon Hamilton, Soph., Sewanhaka-8
Class C
Player of the Year-Matt Verkey, Sr., Mynderse-5
Todd Birmingham, Sr., Watervliet-2
Kevin Sanford, Sr., Buffalo Turner-Carroll-6
Bob Fitzgibbons, Sr., Buffalo Nichols-MMA
Otis Hill, Sr., Pleasantville-1
Class D
Player of the Year-Tom McCulley, Sr., Batavia Notre Dame-5
Charlie Hicks, Sr., Prattsburgh-5
Adam Stockwell, Sr., Belleville-3
David Frank, Sr., Argyle-2
Ray Toomer, Jr., York Prep-NYC
1990-91
Class A
Player of the Year-Terrence Rencher, Sr., St. Raymond-NYC
Steve Frazier, Sr., Jackson-NYC
Dean Marshman, Sr., Mount Vernon-1
Orlando Antigua, Sr., St. Raymond-NYC
Andre Riddick, Sr., Bishop Loughlin-NYC
Class B
Player of the Year-Graig Caldwell, Sr., Syracuse Nottingham-3
Shawn Abercrombie, Sr., Manhasset-8
David Mascia, Sr., Lynbrook-8
Todd Rohlin, Sr., Newark-5
Dean Edwards, Sr., Olean-6
Class C-D
Player of the Year-Lateef Duncan, Sr., Rensselaer-2
Craig Kowalda, Sr., Syracuse Westhill-3
Ralph Angelo, Sr., Honeoye-5
Yorden Huban, Sr., Watervliet-2
George Finney, Sr., Alexander Hamilton-1
1989-90
Class A
Player of the Year-Jamal Mashburn, Sr., Cardinal Hayes-CHSAA
Adrian Autry, Sr., Tolentine-CHSAA
Robert Phelps, Sr., Nazareth-CHSAA
Khalid Reeves, Sr., Christ The King-CHSAA
Brian Reese, Sr., Tolentine-CHSAA
Class B
Player of the Year-Bernard Blunt, Sr., Jamesville-DeWitt-3
John Carey, Sr., Mount St. Michael-CHSAA
Chris Ciaccio, Sr., Gloversville-2
Will Brown, Sr., Miller Place-11
Carlin Hartman, Sr., Grand Island-6
Class C-D
Player of the Year-Chris Sullivan, Sr., Avoca-5
Ritchie Campbell, Sr., Buffalo Burgard-6
Bob Hopson, Sr., Bridgehampton-11
George Finney, Jr., Alexander Hamilton-1
John Young, Sr., Staten Island Academy-NYC
1988-89
Class A
Player of the Year-Kenny Anderson, Sr., Archbishop Molloy-NYC
David Cain, Sr., Stevenson-NYC
Khalid Reeves, Jr., Christ The King-NYC
David Edwards, Sr., Jackson-NYC
Conrad McRae, Sr., Brooklyn Tech-NYC
Class B
Player of the Year-Ken Wood, Sr., East Hampton-11
Chris Ciaccio, Jr., Gloversville-2
Bernard Blunt, Jr., Jamesville-DeWitt-3
Greg Draddy, Sr., Rye-1
Dorsey Levens, Sr., Syracuse Nottingham-3
Class C-D
Player of the Year-Marcus Whitfield, Sr., Buffalo Burgard-6
Dean Schott, Sr., Lyons-5
Scott Cherry, Sr., Saratoga Catholic-2
DeLaine Kelley, Sr., Sugar Loaf-9
Eric Mobley, Sr., New Rochelle Salesian-CHSAA
1987-88
Large schools
Player of the Year-Malik Sealy, Sr., Tolentine-NYC
Kenny Anderson, Jr., Archbishop Molloy-NYC
Greg Woodard, Sr., McQuaid-5
Robert Werdann, Sr., Archbishop Molloy-NYC
Christian Laettner, Sr., Buffalo Nichols-MMA
Small schools
Player of the Year-Danny Tirado, Sr., Our Saviour Lutheran-NYC
Jim Ryder, Sr., Tioga-4
Scott Nesbitt, Sr., Sugar Loaf-9
Ellis Christmas, Sr., Alexander Hamilton-1
Jon Mueller, Sr., Stillwater-2
1986-87
Large schools
Player of the Year-Greg Koubek, Sr., Shenendehowa-2
King Rice, Sr., Binghamton-4
Kenny Anderson, Soph., Archbishop Molloy-NYC
Ralph James, Sr., Archbishop Molloy-NYC
Bill Singleton, Sr., Stevenson-NYC
Small schools
Player of the Year-Arnold Bernard, Sr., Our Saviour Lutheran-NYC
Troy Bowe, Sr., Bridgehampton-11
Ural Hogan, Sr., Alexander Hamilton-1
Bob Gordon, Sr., Manhasset-8
Jonathan Duck, Sr. Our Saviour Lutheran-NYC
1985-86
Large schools
Player of the Year-King Rice, Jr., Binghamton-4
Eric Leslie, Sr., Grady-NYC
Lloyd Daniels, Sr., Jackson-NYC
Keith Robinson, Sr., Buffalo Grover Cleveland-6 
Tom Greis, Sr., St. Anthony-11
Small schools
Player of the Year-Troy Bowe, Jr., Bridgehamton-11
Terry Brown, Sr., Clyde-Savannah-5
George Robinson, Sr., Manhasset-8
Steve Watson, Sr., Olean Walsh-6
Duane Ivory, Sr., Our Saviour Lutheran-NYC
1984-85
Large schools
Player of the Year-Darryl Walker, Sr., All Hollows-NYC
Greg Harvey, Sr., Jackson-NYC
Gerald Greene, Sr. Westinghouse-NYC
John Morton, Sr., Walton-NYC
Gary Massey, Sr., St. Raymond-NYC
Small schools
Player of the Year-Kevin Broderick, Sr., Oswego Bishop Cunningham-3
John Ward, Sr., Center Moriches-11
Brent Bass, Jr., Alexander Hamilton-1
Derald Preston, Sr., Friends Academy-8
Juliam Johnson, Jr., Bridgehampton-11
1983-84
Large schools
Player of the Year-Shelton Jones, Sr., Amityville-11
John Johnson, Sr., Tolentine-NYC
Rodney Strickland, Jr., Truman-NYC
Derrick Chievous, Sr., Holy Cross-NYC
Steve Wright, Sr., Syracuse Fowler-3
Small schools
Player of the Year-Matt Ryan, Sr., Miller Place-11
Rod Harris, Sr., Bridgehampton-11
Chris Avignon, Sr., St. Hugh's-NYC
Victor Brown, Sr., Berkeley School-NYC
Tyrone Scott, Sr., Geneva-5
1982-83
Large schools
Co-Players of the Year-Curtis Aiken, Sr., Buffalo Bennett-6
Co-Players of the Year-Russell Pierre, Sr., North Babylon-11
Tom Sheehey, Sr., Rochester McQuaid-5
Terry Williams, Sr., Newburgh Free Academy-1
Augusto Binelli, Sr., Long Island Lutheran-AIS
Small schools
Player of the Year-Bruce Lefkowitz, Sr., Edgemont-1
Mike Cinque, Sr., Goshen Burke-9
Dinky Miller, Sr., East Hampton-11
Matt Ryan, Jr., Miller Place-11
Brian Fitzpatrick, Sr., Irvington-1
1981-82
Large schools
Co-Players of the Year-Alex Agudio, Sr., Walt Whitman-11
Co-Players of the Year-Tim Kempton, Sr., St. Dominic-8
Kevin Moore, Sr., Newburgh Free Academy-1
Endy Basquiat, Sr., Spring Valley-9
Tom Sheehey, Jr., Rochester McQuaid-5
Small schools
Player of the Year-Maurice Martin, Sr., Liberty-9
Dave Roberson, Sr., Tuckahoe-1
Kevin Read, Sr., Miller Place-11
Kevin Lewis, Sr., Highland Falls O'Neill-9
Bruce Lefkowitz, Jr., Edgemont-1
1980-81
Large schools
Player of the Year-Andre Hawkins, Sr., Malverne-8
Jim Runcie, Sr., Hyde Park Roosevelt-1
Ricky Burton, Sr., Mount Vernon-1
Lawrence Hall, Sr., Buffalo McKinley-6
Bill Wennington, Sr., Long Island Lutheran-AIS
Small schools
Player of the Year-Andy Moore, Sr., Cuba-5
Maurice Martin, Jr., Liberty-9
Tom Sutryk, Sr., Bath Haverling-5
Matt Krol, Sr., New York Mills-3
Dave Carlisle, Sr., Hudson Falls-2
1979-80
Large schools
Player of the Year-Sam Perkins, Sr., Latham Shaker-2
Bret Bearup, Sr., Harborfields-11
Wes Correa, Sr., Bellport-11
Matt Doherty, Sr., Holy Trinity-8
Clyde Vaughn, Sr., New Rochelle-1
Small schools
Co-Players of the Year-Carl Johnson, Sr., Bridgehampton-11
Co-Players of the Year-Tony Traver, Sr., Greenwich-2
Bill Bayno, Sr., Goshen Burke-9
Dave Close, Sr. South Seneca-5
Elgin Riggins, Sr., Lyons-5
1978-79
Large schools
Player of the Year-David Russell, Sr., Bellport-11
Tom Emma, Sr., Manhasset-8
Rodney McCray, Sr., Mount Vernon-1
Sam Perkins, Jr., Latham Shaker-2
John Revelli, Jr., Scarsdale-1
Small schools
Player of the Year-Gordon Enderle, Sr., Cuba-5
Bill Harvey, Sr., Hampton Bays-11
Mark Rzemek, Sr., Lancaster St. Mary's-MMA
Tony Traver, Jr., Greenwich-2 
Don Wilcenski, Sr., Mattituck-11
1977-78
Large schools
Player of the Year-Scooter McCray, Sr., Mount Vernon-1
Tom Emma, Jr., Manhasset-8
Rory Glasco, Sr., West Babylon-11
Jim Johnstone, Sr., Lewiston-Porter-6
Rodney McCray, Jr., Mount Vernon-1
Small schools
Player of the Year-Eric Stover, Sr., Schuylerville-2
Rudy Charles, Sr., Goshen-9
Andy Rogers, Sr., Bloomfield-5
John Schweitz, Sr., Waterloo-5
Mike Trollinger, Sr., Woodlands-1
1976-77
Large schools
Player of the Year-Wayne McKoy, Sr., Long Island Lutheran-AIS
Marty Headd, Sr., Syracuse CBA-3
Pete Holohan, Sr., Liverpool-3
John Johnson, Sr., Buffalo Nichols-MMA
Jeff Ruland, Sr., Sachem-11
Stan Wilcox, Sr., North Babylon-11
Small schools
Co-Players of the Year-James Robinson, Sr., Woodlands-1
Co-Players of the Year-Daymon Yizar, Sr., Rye Neck-1
Chris Jerebko, Sr., St. Francis-6
Pete Rademacher, Sr., Alden-6
Kevin Vogt, Sr., Fulton-3
1975-76
Large schools
Co-Players of the Year-Jim Graziano, Sr., Farmingdale-8
Co-Players of the Year-Glenn Vickers, Sr., Babylon-11
Andre Battle, Sr., Yonkers-1
Wayne McKoy, Jr., Long Island Lutheran-AIS
Lowes Moore, Sr., Mount Vernon-1
John Murray, Sr., Maria Regina-8
Small schools
Player of the Year-Roosevelt Bouie, Sr., Kendall-5
Hal Cohen, Sr., Canton-10
Tom Krystofiak, Sr., Dunkirk Mindszenty-6
Steve McDowell, Sr., Lackawanna Baker-6
Cliff Warwell, Sr., Candor-4
1974-75
Large schools
Co-Players of the Year-Reggie Carter, Sr., Long Island Lutheran-AIS
Co-Players of the Year-Bernard Toone, Sr., Yonkers Gorton-1
Jim Graziano, Jr., Farmingdale-8
Wayne McKoy, Soph., Long Island Lutheran-AIS
Mike Palma, Sr., Rockville Centre St. Agnes-CHSAA
Small schools
Player of the Year-Roosevelt Bouie, Jr., Kendall-5
Sam Copeland, Sr., Fallsburgh-9
Jene Grey, Sr., Sidney-4
Bob Trogele, Sr., Somers-1
Kelly Young, Sr., Montecello-9
1973-74
Large schools
Player of the Year-Tom Hicks, Sr., Smithtown St. Anthony's-CHSAA
Mitch Jones, Sr., Rochester East-5
Mike Russell, Sr., Buffalo East-6
Ricky Williams, Sr., Buffalo Bishop Timon-MMA
Sam Williams, Sr., Mount Vernon-1
Small schools
Player of the Year-Chris Patton, Sr., St. Francis of Athol Springs-6
Peter Bronson, Sr., Oakwood School-1
Matt Fay, Sr., Patchogue Seton Hall-11
Gordon Johnson, Sr., Bridgehampton-11
Bill Truitt, Sr., Lackawanna Baker-6
1972-73
Large schools
Player of the Year-Jim Williams, Sr., Buffalo East-6
Fate Harris, Sr., Buffalo Dougherty-6
Fred Lee, Sr., Watkins Glen Springs Academy-4
John Pitts, Sr., Hempstead-8
Jim Zown, Sr., Glens Falls-2
Small schools
Player of the Year-Paul Berwanger, Sr., Cornwall-9
Doug Hobbs, Sr., Sidney-4
Jo Jackson, Jr., Sodus-5
Ray Morningstar, Sr., Depew-6
Neal Stoczynski, Sr., Cheektowaga JFK-6
1971-72
Large schools
Player of the Year-Earl "Bill" Tatum, Sr., Mount Vernon-1
Frank Alagia, Sr., Rockville Centre St. Agnes-CHSAA
Luther "Ticky" Burden, Sr., Albany Philip Schuyler-2
Terry Chili, Sr., Jamestown-6
Jimmy "Fly" Williams, Sr., Watkins Glen Springs Academy-4
Small schools
Player of the Year-Billy Newton, Sr., Alexander Hamilton-1
Joe Dombroski, Sr., Goshen Burke-9
Pat Dunlea, Jr., Waterloo-3
Larry Erick, Sr., Forestville-6
Mike Hanley, Sr., Syracuse Sacred Heart-3
1970-71
Player of the Year-Gus Williams, Sr., Mount Vernon-1
Luther "Ticky" Burden, Jr., Albany Philip Schuyler-2
Mel Montgomery, Sr., Buffalo Kensington-6
Wade Pittman, Sr., Newburgh Free Academy-9
Mike Young, Sr., Mount Vernon-1
1969-70
Rick Cutler, Jr., North Tonawanda-6
Bob Devins, Sr., Utica Notre Dame-3
Dennis DuVal, Sr., Westbury-8
Sid Edwards, Sr., Schenectady Linton-2
Wade Pittman, Jr., Newburgh Free Academy-9
1968-69
Sid Edwards, Jr. Schenectady Linton-2
Bob Finney, Sr., Peru-7
Donn Johnston, Sr., Jamestown-6
Bill Kunze, Sr., Long Island Lutheran-AIS
Mark Wadach, Sr., Syracuse Bishop Ludden-3
1967-68
Bill Chamberlain, Sr., Long Island Lutheran-AIS
Ron Gilliam, Sr., Elmira Free Academy-4
Milton Horne, Sr., Albany Philip Schuyler-2
Roy Neal, Sr., Syracuse Central Tech-3
Tom Riker, Sr., Oyster Bay St. Dominic-CHSAA